piektdiena, 2011. gada 25. februāris

Meitene ar...

J. Vermērs "Meitene ar vēstuli pie atvērta loga" 1657

J. Vermērs "Meitene ar pērļu auskaru" 1665
V. Serovs "Meitene ar persikiem" 1887


trešdiena, 2011. gada 23. februāris

Vilhelms Kārlis Purvītis

"Agrs pavasaris"
Ieraugot  pa logu kārtējo sniegoto rītu, sāku dusmoties. Ziema neatkāpjas un pamazām izved mani no pacietības. Tāpēc nolēmu nemitīgi piesaukt pavasari dabā un galvā. Šoreiz ar izcila latviešu gleznotāja Vilhelma Purvīša palīdzību. 
Purvīša gleznas allaž aizrauj elpu pat lieliem mākslas pazinējiem. Viņa darbos pavasaris ir "dzīvs", tas nemitīgi staro, kūst...zied. Gleznā "Agrs pavasaris" saule apskauj vēl kailus koka zarus un spēlējas kūstošā sniega strautos, tā valda pār dabu.

Ak, kā to visu gribas piedzīvot pēc iespējas ātrāk.Varbūt jau rīt?

"Kūstošais sniegs"





"Pavasarī"


piektdiena, 2011. gada 21. janvāris

galda kultūra

Pareizi uzklāts galds ir svarīgākā svinību sastāvdaļa. Tāpēc šodien vēlos runāt par galda kultūru, precīzāk par galda klāšanu. Katrs no mums jau no bērnības zin kā jāuzvedās pie galda, taču pienāk arī tāds vecums, kad jaunām saimniecēm pašām ir skaisti jāklāj galds greznām svinībām. 
Domāju, ka daudzi man piekritīs, ka mājās gatavots ēdiens ir daudz garšīgāks nekā restorāna piedāvājumā esošā maltīte. Līdzīgi ir ar galda servēšanu.   Gatavojoties skaitām svinībām, ir tik patīkami izvilt no kumodes vecmammas izšūtās salvetes un mammas grezno servīzi.  Piemeklēt skaistu galdautu un parūpēties par to, lai galdu rotā svaigas puķes. Uzmeklēju shēmu ar aprakstu par galda piederumiem, varbūt kādam no maniem lasītājiem tas varētu noderēt, dodoties uz svinīgām pusdienām, neapjukt raugoties uz vairākiem nažiem un dakšām pie sava šķīvja. Uzskatāmais materiāls palīdzēs arī saimniecēm pareizi novietot daudzos nepieciešamos galda servēšanas piederumus.
1.Šķīvis, kas paredzēts maizes, grauzdiņu un citu miltu izstrādājumu pasniegšanai 2. Dakša zivju ēdienam 3. Galda dakša 4. Šķīvis, uz kura virsū tiek likti visi pasniegtie šķīvji ar ēdienu 5. Šķīvis otrajam ēdienam 6. Zupas šķīvis 7. Galda nazis 8. Zupas karote 9. Nazis zivju ēdienam 10. Konjaka glāze 11. Glāze sarkanvīnam 12. Glāze baltvīnam 13. Šampānieša glāze

Bon appétit, dārgie lasītāji!

info šeit

pirmdiena, 2011. gada 17. janvāris

Jans van Eiks

Džovanni Arnolfīni un viņa sieva Džovanna Čenami, 1434.
Simboli un to nozīme mākslas darbos ir plaša un daudzpusīga tēma, simbolu atšifrēšana sniedz jaunu skatījumu uz ierastām lietām. Speciāli šī vakara kultūras piecminūtei izvēlējos Jana van Eika gleznu, kura ir pārbagāta ar dažādiem simboliem.
Gleznas sižets ir nepārprotams. Vīrietis ir pacēlis roku un ar cēlu žestu dod uzticības solījumu laulībā savai daiļai līgavai. Viņš vēl ir ģērbies mētelī un cepurē, taču, ienākot telpā, ir novilcis ielas apavus. Šis žests un arī mazais sunītis gleznas lejasdaļā ir uzticības simbols. Sievietei aiz muguras redzamā sarkani klātā guļvieta iemieso ģimeniskumu. Stikla pērlīšu rožukronis norāda uz kristīgiem tikumiem.  Pie loga redzami daži apelsīni. Tie simbolizē  paradīzes augļus laicīgajā dzīvē, taču ģimenes portreta kontekstā tie nozīmē  arī labklājības izpausmi, jo 15. gadsimta Brigē eksotiskos augļus varēja atļauties tikai bagātais tirgoņu augšslānis.
Neapšaubām šī glezna slēpj sevī vēl daudzus simbolus un noslēpumus. Ļoti ceru, ka turpināšu šo interesanto simbolu atšifrēšanu un sniegšu savus atklājumus saviem lasītājiem.

attēls

piektdiena, 2011. gada 14. janvāris

kāpēc Vinsents nogrieza sev ausi?

Pašportrets ar pārsietu ausi 1889.
Vinsenta van Goga darbi reti kuru cilvēku var atstāt vienaldzīgu. Viņa gleznās ir trauksme, kustība un gaisma. Tajās atspoguļojās nevien redzamais, bet arī personiski izjustais un pārdzīvotais. Var droši apgalvot ka van Gogs bija ģeniāls cilvēks, viņa darbos mijās talants ar mākslinieka ļoti dziļu, neārstējamu psihisku kaiti. Viņa uzvedība bija nekontrolējama, dažreiz pat bīstama. 
Pastāv vairākas versijas, kāpēc van Gogs  pats sev  nogrieza kreisās auss apakšējo daļu. Neapstrīdams ir fakts, ka tas notika kārtējās ārprāta lēkmes laikā. Pēc vienas versijas van Gogu pārņēma bailes par nākotni, kas bija saistītas ar viņa brāļa Teo kāzām. Laikā, kad van Gogs pievērsās glezniecībai viņu pilnībā finansēja brālis.  Van Gogs jutās apdraudēts, ka paliks bez brāļa atbalsta un vairs nespēs sevi uzturēt. Tas notika 1888. gadā.
Juzdams jaunas lēkmes tuvošanos, van Gogs 1890. gadā. pats izbeidzis savu dzīvi ar revolvera šāvienu.  
attēls